Hünkar Kayığı


MALZEMELER: 4 adet patlıcan, 3/4 su bardağı zeytinyağı, 4 diş sarımsak, 2 adet soğan, 3/4 su bardağı pirinç, 2 su bardağı et suyu, 2 adet domates, 15-20 adet çekirdekleri çıkarılmış zeytin, 1 çorba kaşığı sirke (Dilerseniz patlıcan yerine kabakla da yapabilirsiniz.

YAPIMI: Patlıcanları yıkadıktan sonra sapları kökünde 1 cm bırakarak kesin. Uzunlamasına ikiye bölün. Tuzlu suda 15-20 dakika bırakın.(acısın almak için) Küçük bir kaşıkla iiçini boşaltın. Boşaltırken sapına yakın kısmında patlıcan içi biraz kalsın. Buna dikkat edin.

Zeytinyağı, dövülmüş sarımsağı bir kapta iyice çırpın.Sonra içi boşaltılmış patlıcanlara Bu karışımı bir fırça yardımıyla patlıcanlara sürün. 20-25 dakika fırınlayın.

Daha önce patlıcandan çıkarmış olduğunuz içleri kuşbaşı doğrayıp, kızgın yağa atın. İnce doğranmış soğanları da ilave edin. Et suyu ve pirinci de ejkleyip, kısık ateşte suyunu çekene kadar pişirin.

Soğuttuktan sonra, kuşbaşı doğradığınız domatesleri ve ince kıyılmış zeytinleri pirince karıştırın. Kalan sarımsaklı zeytinyağını malzemeye ilave ederek, patlıcanların içini doldurun. Üzerine rendelenmiş kaşar serpip 20 dakika fırınlayın. Üzerine kıyılmış maydonoz ilave edebilirsiniz. (Dilerseniz, kuşbaşı eti ya da kıymayı kavurup üzerine sos olarak koyabilirsiniz.)

Afiyet olsunInstagram

Leave A Response

*